Dane makro podtrzymują dobre nastroje. Funt niesiony pozytywnymi prognozami

01.06.2021 11:57|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Czerwiec zaczyna się od publikacji danych makroekonomicznych, które globalnie zdają się poprawiać nastroje inwestorów. Wskaźniki z Europy i z Chin wskazują na duży optymizm, co pobudza szanse na trwałe ożywienie gospodarcze.

Wskaźnik Caixin China General Manufacturing PMI nieoczekiwanie znalazł się w maju na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy, wynosząc 52 pkt. Konsensus rynkowy i kwietniowy wskaźnik były na poziomie 51,9 pkt, co może wskazywać na stałe ożywienie chińskiej gospodarki po pandemii. Nowe zamówienia wzrosły najbardziej od grudnia 2020 r., wzrost zamówień eksportowych był na najwyższym poziomie od sześciu miesięcy, a produkcja nadal rosła. Aktywność zakupowa również solidnie wzrosła w związku z trwałą poprawą popytu ze strony klientów.

Zatrudnienie pozostało na niemal niezmienionym poziomie, a zaległości w realizacji zamówień wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. Na froncie cenowym inflacja kosztów produkcji osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2016 r. Powodem mogły być wyższe koszty surowców.

Ceny sprzedaży wzrosły w najbardziej gwałtownym tempie od ponad dekady, a – jak zaznaczono w raporcie – gwałtownie rosnące ceny towarów zaczęły zakłócać funkcjonowanie gospodarki, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa zaczęły gromadzić towary, podczas gdy inne cierpiały na niedobory surowców.

Rekordowy wskaźnik aktywności w europejskim przemyśle

W Europie indeksy zdają się rosnąć, a frankfurcki DAX zwyżkuje o ponad 0,5 proc., zbliżając się do najwyższego poziomu w historii. Może się tak dziać, ponieważ optymizm inwestorów co do silnego wzrostu gospodarczego został wzmocniony przez wspomniane dane z Chin, ale także statystyki z Europy, gdzie wskaźnik IHS Markit Eurozone Manufacturing PMI został w maju zrewidowany do 63,1 ze wstępnego poziomu 62,8 pkt. Odczyt wskazał na rekordowy wzrost aktywności w sektorze przemysłowym. Produkcja ponownie była wspierana przez szybki wzrost nowych zamówień.

Ograniczeniem dla produkcji były utrzymujące się trudności w pozyskiwaniu surowców od dostawców. W obliczu opóźnień w dostawach firmy ponownie wykorzystały istniejące zapasy, gdzie tylko było to możliwe. Jeśli chodzi o ceny, średnie koszty nakładów ponownie znacznie wzrosły, a stopa inflacji osiągnęła bezprecedensowy poziom w związku z powszechnymi niedoborami produktów, zaś inflacja produkcji była najszybsza od ponad 18 lat. Zatrudnienie w przemyśle wzrosło w czwartym miesiącu. Wreszcie, zaufanie co do przyszłości pozostało bardzo pozytywne.

Funtowi pomagają gospodarcze perspektywy Wielkiej Brytanii

Na rynku walutowym funt brytyjski wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2018 r. Inwestorzy zdają się mieć w perspektywie kupna GBP silne ożywienie gospodarcze, któremu pomagają trwające wysiłki na rzecz ponownego otwarcia gospodarki i szybkie tempo szczepień COVID jako główne czynniki wzrostowe.

Gospodarka Wielkiej Brytanii ma zostać w pełni ponownie otwarta 21 czerwca, torując drogę do powrotu do normalności, ponieważ trzy czwarte jej populacji prawdopodobnie otrzymało już w ciągu miesiąca dwie dawki szczepionki na Covid-19.

Świeże prognozy OECD opublikowane w poniedziałek pokazały, że brytyjska gospodarka ma wzrosnąć w tym roku o 7,2 proc., co uczyniłoby ją najszybciej rozwijającym się krajem wśród gospodarek rozwiniętych. Ponadto niektórzy decydenci zasygnalizowali, że Bank Anglii może zacząć podnosić stopy procentowe wcześniej, niż oczekiwano, czyli w 2022 r.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 May 2021 11:38

Spokojny początek tygodnia z NFP

26 May 2021 12:23

Złoto odzyskało blask. Dolar wciąż pod presją

25 May 2021 10:45

Stabilizacja ceny bitcoina. Nowe rekordy na niemieckiej giełdzie

24 May 2021 12:39

Optymizm na rynkach w oczekiwaniu na dane makro

21 May 2021 17:29

Podsumowanie emocjonującego tygodnia

21 May 2021 12:18

Silne umocnienie dolara dopiero przed nami?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.