Czy kurs EUR/USD uległ większej korekcie?

15.01.2021 11:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł od marca z ok. 1,06 do prawie 1,24, a wszystko zaczęło się od uderzania pandemii w rynki finansowe. Wtedy nastąpił zwrot w notowaniach USD. Jednak wydaje się, że ostatnio trend wzrostowy słabnie.

Według danych amerykańskiej komisji CFTC na indeksie dolara amerykańskiego mogła pojawić się tzw. zatłoczona transakcja, czyli tzw. crowded trade, co oznacza, że każdy, kto chciał handlować na spadek wartości USD, już to zrobił, otwierając pozycję krótką na rynku futures. To z kolei może także oznaczać mniej chętnych do handlu na wzrost kursu EUR/USD. Mimo ostatniego wyhamowania w trendzie i zatrzymania pod 1,24 indeks Citi EUR Pain nadal może wykazywać bardzo istotne długie pozycjonowanie we wspólnej walucie, bliskie poprzednim trendom. Zatem wciąż w grę może wchodzić realizacja zysków z tych pozycji w najbliższym czasie, wynika z danych podanych przez agencję Bloomberg.

Warto mieć na uwadze możliwe przedłużenie restrykcji gospodarczych w strefie euro aż do końca marca lub dłużej, co może wiązać się z recesją w pierwszym kwartale 2021 r. W USA pojawił się nowy pakiet pomocowy o wartości 1,9 bln dolarów, co ogłosił Joe Biden. To z kolei może sprzyjać USD w relacji do EUR w związku z perspektywami gospodarczymi, przynajmniej w krótkim terminie. Scenariusz bazowy może zakładać zatem korekcyjne umocnienie USD, a następnie trend deprecjacji amerykańskiej waluty może powrócić. Zdaniem UBS Wealth Management w marcu euro może kosztować 1,24 USD, w czerwcu 1,25, a we wrześniu i grudniu 1,27 USD.

Na wykresie kursu EUR/USD (pokazujemy go na naszym profilu w serwisie tradingview.com https://pl.tradingview.com/chart/EURUSD/JFGQJ8ji/) możemy zaobserwować potencjalny układ znany z teorii fal Elliotta. Od marca notowania utworzyły pięciofalową strukturę wzrostową, gdzie potencjalny zasięg dla fali piątej równy 161,8 proc. fali pierwszej wypada w rejonie 1,2430. O potencjalnym wyczerpywaniu się trendu mogą także mówić dwie świece tygodniowe z relatywnie dużymi górnymi cieniami. Niemniej jednak potwierdzeniem dla możliwego zwrotu trendu byłoby dopiero pokonanie dolnego ograniczenia w głównym kanale trendowym. Jeśli linia ta zostałaby pokonana, to droga w stronę 1,17-1,16 mogłaby zostać otwarta.

Wydaje się zatem, że w krótkim terminie i czynniki fundamentalne i techniczne mogą sprzyjać pojawieniu się korekty na parze EUR/USD wraz z przejściowym umocnieniem USD na szerokim rynku.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Jan 2021 11:42

Czy akcje w USA są drogie?

13 Jan 2021 10:57

Funt szybko zyskuje po słowach szefa Banku Anglii

12 Jan 2021 11:17

Amerykański rynek długu w centrum uwagi. Ropa drożeje

11 Jan 2021 11:32

Silne tąpnięcie złota, srebra i kryptowalut

8 Jan 2021 16:05

Gospodarka amerykańska w tarapatach

8 Jan 2021 11:30

Spadek cen amerykańskich obligacji i jego konsekwencje

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.