Czy akcje w USA są drogie?

14.01.2021 11:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Odpowiedzi na pytanie o to, co dzieje się na amerykańskich giełdach szuka wielu inwestorów. Pandemia, kryzys gospodarczy, przedłużający się lockdown, a przy tym wszystkim główne indeksy giełdowe wciąż pozostają blisko rekordów wszech czasów. Czy zatem akcje obecnie są drogie?

Przyjrzymy się temu przez pryzmat amerykańskich indeksów giełdowych: S&P 500 i Nasdaq 100. Jednak oprócz samej oceny, czy coś jest drogie, czy tanie, warto pamiętać o kontekście i otoczeniu. Butelka wody na pustyni może mieć inną cenę niż butelka wody w miejskim markecie.

Na wskaźniki, które mają podpowiadać inwestorom to, czy akcje są drogie, przewartościowane czy też tanie i niedowartościowane, wpływa wiele czynników. Oprócz samej ich konstrukcji, jak kapitalizacja do PKB czy cena do zysku, istotne wydaje się także wspomniane otoczenie. Sama konstrukcja tych wskaźników musi też zostać zrozumiana przez inwestora. Patrząc na bieżące wskaźniki ceny do zysku, faktycznie można odnieść wrażenie, że jest drogo. P/E dla S&P 500 to 41, dla Nasdaq 100 to 40. To faktycznie wysokie poziomy, ale trzeba pamiętać, że giełda dyskontuje przyszłość. Zatem bardziej trafnym spojrzeniem byłoby obliczenie bieżącej ceny do prognoz zysków, czyli forward P/E. Dla przykładu P/E dla S&P 500 rok temu był na poziomie 25. Forward wskazuje na poziom 26. Oznacza to, że rynek oczekuje szybszego wzrostu zysków spółek w przyszłości niż cena akcji, która już urosła pod ten oczekiwany większy zysk.

Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że i tak wskaźnik na poziomie 25 razy zysk to dość dużo, ponieważ średnia na przestrzeni dekad to ok. 15. I tutaj kluczowe może być wspomniane otoczenie rynkowe. Nim banki centralne zaczęły eksperymentować z niestandardowymi narzędziami polityki pieniężnej, kapitał mógł przepływać między akcjami i obligacjami w zależności od ich oprocentowania, czyli w zależności od polityki monetarnej i wysokości stóp procentowych. Aktualnie polityka zerowych stóp procentowych na całym świecie powoduje, że kapitał, którego jest coraz więcej, ma mało alternatyw i może stale płynąć na rynek akcji. W ten sposób podnoszone są średnie wyceny na wyższe poziomy i wydaje się, że może to być stały trend w najbliższych kilku latach. Zatem wyższe wyceny wskaźnikowe mogą być bardzo prawdopodobne. Tym samym ceny mogą nadal piąć się w górę do momentu, gdy realne staną się podwyżki stóp procentowych, które mogłyby zrównoważyć rynek akcji – obligacji. Jednak to może dopiero wydarzyć się bliżej 2023 r.

Zatem próbując odpowiedzieć na pytanie, czy akcje w USA są drogie – tak, według aktualnych wskaźników mogą być. Według wskaźników forward są wycenione powyżej średniej, ale przez otoczenie rynkowe zdają się nie wyglądać na bardzo drogie, tylko są na poziomie podwyższonej przez zerowe stopy procentowe średniej.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Jan 2021 10:57

Funt szybko zyskuje po słowach szefa Banku Anglii

12 Jan 2021 11:17

Amerykański rynek długu w centrum uwagi. Ropa drożeje

11 Jan 2021 11:32

Silne tąpnięcie złota, srebra i kryptowalut

8 Jan 2021 16:05

Gospodarka amerykańska w tarapatach

8 Jan 2021 11:30

Spadek cen amerykańskich obligacji i jego konsekwencje

7 Jan 2021 12:12

Znakomite nastroje na giełdach. Ropa w górę po decyzji Saudów

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.