Chiny spowalniają. Dax i S&P500 nie reagują

15.09.2021 10:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Chiny, które pierwsze wyszły z kryzysu związanego z pierwszą falą zakażeń COVID-19, wydają się wykazywać oznaki słabnącej gospodarki, choć ma za to odpowiadać wariant delta oraz powodzie, które nawiedziły kraj.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2021 r., zmniejszając się gwałtownie z 8,5 proc. wzrostu w poprzednim miesiącu i mijając się z oczekiwaniami rynkowymi na poziomie 11,5 proc. Był to najsłabszy wzrost sprzedaży detalicznej od sierpnia 2020 r., ponieważ konsumpcja osłabła w niektórych regionach w czasie epidemii COVID-19. W wolniejszym tempie rosła w lipcu sprzedaż zarówno biżuterii, jak i mebli. Spadła również sprzedaż odzieży, kosmetyków czy usług telekomunikacyjnych. Dodatkowo ujemną dynamiką charakteryzowała się sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego oraz samochodów. Z kolei produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w sierpniu 2021 r. o 5,3 proc. rok do roku, poniżej prognoz rynkowych zakładających wzrost o 5,8 proc. Był to najsłabszy wzrost produkcji przemysłowej od lipca 2020 r.

Dlaczego powyższe dane mogą być kluczowe dla rynków, które na razie nie wydają się na nie reagować? Zakładając, że gospodarka chińska pierwsza wyszła z kryzysu, a następnie dopiero za nią gospodarka amerykańska czy europejska, to problemy Chin mogą również w te miejsca dotrzeć z opóźnieniem. Opóźnienie to może być widoczne zimą, gdzie z kolei może pojawić się wysoka inflacja w Europie spowodowana efektem bazy z 2020 r.

Zatem miks słabych danych z gospodarki, ewentualnie mroźna zima, która też danym nie pomaga i do tego jeszcze rekord inflacji — to mogą być potencjalne zagrożenia, na które w tym momencie zdają się nie zważać inwestorzy na rynku akcji, gdzie niemiecki Dax, czy amerykański S&P 500 znajdują się wciąż relatywnie wysoko.

CFD na Dax. Wykres Conotoxia cTrader


Wykres tygodniowy CFD na indeks DAX. Źródło: Conotoxia cTrader

Tymczasem złoto, jak na taką inflację, znajduje się z kolei relatywnie nisko. Ewentualne zjawiska związane ze stagflacją mogą pomóc metalom szlachetnym i potencjalnie zaszkodzić indeksom giełdowym w Europie czy w USA.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Sep 2021 11:25

Oczekiwania inflacyjne w USA biją rekordy. Co to może oznaczać dla rynków?

13 Sep 2021 9:35

Ropa wciąż przy 70 USD. Dolar czeka na dane o inflacji

10 Sep 2021 16:33

Gaz naturalny ponownie hitem tygodnia

10 Sep 2021 10:27

Indeksy próbują odrabiać straty. Euro stabilne po EBC

9 Sep 2021 12:09

Korekta na rynkach przed EBC

8 Sep 2021 13:00

Bitcoin wita się z Salwadorem znaczną korektą

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.