Ceny ropy: popyt ważniejszy niż strach przed omikronem

17.01.2022 14:37|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na ropę WTI oscylowały w poniedziałek wokół 84 USD za baryłkę, zbliżając się do cenowego szczytu z października 2021 r. Hossa na tym rynku nie wykazuje oznak spowolnienia.

Ceny ropy naftowej rosną w obliczu obaw związanych z możliwymi niedoborami surowca i spadającymi zapasami. Inwestorzy wydają się lekceważyć potencjalne uderzenie w popyt na paliwo ze strony wariantu omikron koronawirusa.

Wzrostowego trendu zdają się nie zaburzać ustalenia między Chinami i USA o uwolnieniu swoich strategicznych zapasów surowca. Ma to nastąpić na początku lutego i będzie próbą obniżenia cen przez głównych konsumentów surowca.

Podwyżki wydaje się uzasadniać także odbudowa popytu na paliwa, mimo że coraz wyższe ceny mogą zwiększać ryzyko interwencji politycznych. Ropa wydaje się jednak drożeć od czterech tygodni. Kontrakty terminowe na odmianę WTI są blisko od osiągnięcia maksimum z minionych siedmiu lat na poziomie 85,41 USD za baryłkę.

Czy przyjęcie z udziałem premiera może zaszkodzić funtowi?

Na rynku walutowym może się kończyć silny trend wzrostowy pary GBP/USD i nie należy wykluczać korekty. Dziś funt brytyjski spadł poniżej 1,37 dolara, schodząc z ponad dwumiesięcznego maksimum na poziomie 1,37485 dolara, osiągniętego w zeszłym tygodniu. Inwestorzy mogli zwrócić się ku dolarowi, zakładając, że amerykańska Rezerwa Federalna nakreśli na posiedzeniu pod koniec miesiąca, jak może wyglądać cykl podwyżek stóp procentowych.

Na ten tydzień zaplanowano cykl publikacji danych gospodarczych, które mogą przygotować grunt pod potencjalną podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. W środę będą to np. informacje o poziomie inflacji. Może tu zatem dojść do swoistego wyścigu między dwoma bankami centralnymi o tempo podwyżek.

Rosnąca niepewność polityczna w Wielkiej Brytanii może zaszkodzić funtowi szterlingowi. Premier Boris Johnson został wezwany do rezygnacji przez niektórych członków swojej partii, gdy wyszło na jaw, że uczestniczył w przyjęciu podczas lockdownu w maju 2020 r.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Jan 2022 16:11

Słabsze dane z USA popsuły nastroje na giełdach

14 Jan 2022 11:34

Największa podwyżka cen ropy od października

13 Jan 2022 10:25

Inflacja wysoka, ale dolar w odwrocie

12 Jan 2022 11:13

Dolar słabnie po wypowiedziach Powella

11 Jan 2022 9:48

Dane o inflacji w USA ważne dla kursu dolara i cen złota

4 Jan 2022 12:17

Jen od 5 lat nie był tak słaby w relacji z dolarem

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.